Пређи на главни садржај




BLAGAJNA, BLAGAJNIK, BLAGAJNIČKI DNEVNIK



Zakonom o računovodstvu je propisao da se u dnevnik blagajne unose poslovne promene koje nastaju po osnovu gotovine i drugih vrednosti koje se vode u blagajni pravnog lica. 
Blagajna je mesto u organizaciji preduzeća (najčešće u okviru financijske funkcije) koje obavlja poslove s gotovim novcem, surogatima novca i eventualno sa drugim vrednosnim papirima (npr. menicama, čekovima i sl.) Sve uplate i isplate gotovog novca evidentiraju se u blagajničkom dnevniku koji se još naziva i knjiga blagajne ili blagajnički izvještaj. 
U toj (uvezanoj) knjizi blagajne na prvom listu (blagajničkom dnevniku) provodi se originalno knjiženje a kopija ostaje u knjizi blagajne. Promene se u blagajničkom dnevniku knjiže preko propisanog obrasca nalog blagajni uplatiti za uplatu mnovca u blagajnu i nalog blagajni isplatiti za isplatu novca preko blagajne U blagajničkom dnevniku provode se knjiženja uplate i isplate gotovine neposredno posle njihova nastanka a na temelju isprava 1. nalog blagajni uplatii (u u prilogu mogu da se nadju dnevni izbvbeštaj o uplati pazara ,crveni nalog za poodizanje gotovine sa tekućeg računa ) , 2. nalog blagajni isplatiti. 


U prilogu može biti nekli gotovinski račun za isplatu nekih manjih troškova od strane lica računopolagača , ili nekog drugog ovlašćenog lica , uplatnica za uplatu gotovine na tekući račun preduzeća .Naloge overava blagajnik Prilozi uz obrasce naloga su osnov za upis u nalogu i čine sastavni deo blagajničkog dnevnika na dan. Obavezno se upisuje broj priloga (ovde se misli na broj naloga uplatiti + naloga isplatiti) Naredni blagajnički dnevnik prenosi stanje iz predhodne blagajne i on se dodaje na iznos prometa ukupan ulaza –ukupan izlaz u tekućem blagajničkom dnevniku Blagajnu overava -potpisuje blagajnik i lice odgovorno za finansije -direktor Blagajnik je obavezan da vodi blagajnički dnevnik svakog dana kada ima promenu stanja ulaza i izlaza u blagajni . Blagajnički dnevnik se svakodnevno zaključuje i utvrđuje saldo te se upoređuje stvarni iznos gotovine u blagajni s utvrđenim saldom.

Коментари

Постави коментар

Популарни постови са овог блога

Pojam kupaca Kupci  su fizička ili pravna lica ( PD ) kojima se isporučuje roba, gotov proizvod ili se vrši usluga. Dužnik  je fizičko ili pravno lice koje duguje određeni iznos novca. Dužnik može biti: kupac, banka za primljena novčana sredstva, radnici za akontaciju). Novčani iznos koji kupac duguje naziva se  potraživanje . Kupac je dužnik sve dok ne isplati svoje dugovanje. Pojam kupca je širi pojam od pojma krajnjeg potrošača,jer kupljena dobra može dalje preprodavati ili trošiti za svoje potrebe, dok potrošač kupuje da bi zadovoljio potrebe. Preduzeća sarađuju sa velikim brojem kupaca , pa se zbog toga vodi i analitička i sintetička evidencija kupaca.

Imovina preduzeća

Imovinа   STVARI : osnovna sredstva ( graeđеvinski objekti, oprema,...), obrtna sredstva ( materijal, roba, gotovi proizvodi, poluproizvodi...)   PRAVA: pravo na naplatu potraživanja, pravo na zaštitu patenta, pravo na upotrebu licence,... NOVAC: novac na tekućem raĉunu, novac u blagajni... Ovako posmatrana imovina je aktiva preduzeća.! IZMENJENO